PACHNĄCA MAKRELA

PACHNĄCA MAKRELA

Ustalając menu restauracji nigdy nie wiesz, czy na tą potrawę będzie zainteresowanie. Od tego jak zareagują potencjalni goście zależy bardzo dużo czynników. Jednym z nich jest wiedza i dobór odpowiednich surowców. Jesteśmy tym co konsumujemy. Dlatego tak ważne jest, aby zdrowo jeść. Idąc do restauracji musimy zaufać kuchni - co i w jaki sposób nam podadzą.

Ostatnio w Restauracji Retrivo wprowadziliśmy danie z popularnej w Polsce makreli. W formie wędzonej można ją nabyć w każdym większym markecie. My zaś, przygotowaliśmy dla naszych gości makrelę grillowaną. Wydobyliśmy z niej jeszcze więcej aromatu i soczystości mięsa.

Makrela to ryba, która żyje w słonych akwenach morskich od Morza Północnego po Morze Śródziemne. Należy do ryb tłustych, bogatych w kwasy Omega 3. Makrele poznamy po kremowym, a miejscami brunatnym odcieniu mięsa. Jest one cenione za swoją delikatną strukturę, które też jest bogate w zawartość selenu, potasu i witaminy D. Częste spożywanie ryb, a zwłaszcza makreli normalizuje poziom trójglicerydów we krwi, co działa ochronnie na serce i naczynia krwionośne.

Grillowana makrela smakuje obłędnie. Podana w całości na ceramicznym talerzu przybranym zapiekanymi ziemniakami i miksem sałatek pobudza kubki smakowe i kusi widokiem oczy. Sama w sobie jest bardzo proporcjonalną, smukłą i ładną rybą, o złoto-czarnym ubarwieniu górnej części grzbietu. Do środka ryby, od strony brzucha schowaliśmy ćwiartki cytryny. Do tego odrobina czosnku i ziół. Pamiętając o wydobyciu jej walorów smakowych zawsze bierzemy pod uwagę ostre sosy, cierpkie i kwaśne owoce.

Jak smakuje nasza grillowana makrela przekonajcie się sami. Zapraszamy was w nasze progi.

(kw)