SMACZNIE I ZDROWO

SMACZNIE I ZDROWO

Od kilku lat jedzenie po za stołem rodzinnym stało się ważnym elementem w naszej wielkomiejskiej kulturze życia. Odchodzimy od tradycji codziennych wspólnych, domowych posiłków o stałej godzinie. Przez te pare lat rewolucji kulinarnej, zwiększyła się też Polakom świadomość; co i jak jemy. Przemiana, która zachodzi od momentu powstania pierwszych sieci fast foodów jest mocno związana z ewolucją kulinarną w naszym społeczeństwie.

Zacznijmy od tego, że w restauracje nie mogą sobie pozwolić na podawanie popsutego i nie zdrowego jedzenia. Przy obecnym rozwoju mediów i kanałów rekomendacji to strzał w kolano. Oszustwo tu wyjedzie bardzo szybko, a restauracja zostanie bez klienta.
Dlatego obecnie restauracje prześcigają się w pomysłach serwowaniu dań, zwracają uwagę na kalorię i na efekt wizualny potrawy. W każdym  większym mieście powstają różne knajpki etniczne, foodtrucki, restauracje rodzinne, targi jedzeniowe oraz festyny. Wybór jest naprawdę spory. Aby jedzenie było autentyczne, a ich swieżość i sposób przygotowywania właściwy, to jednak polecam restauracje typu rodzinnego, a nie duże sieciówki.

Ważna też jest cena, zapach oraz wystrój lokalu. Zauważyłem, że do modnej restauracji Retrivo w Gdańsku przychodzą osoby, które nie tylko chcą zjeść, ale też, spędzić miło czas w dobrym towarzystwie. Przyjazne, ciepłe i stonowane światło nadają wnętrzu przytulny klimat.  Rezerwują stoliki zakochane pary, rodziny z dziećmi oraz grupki przyjaciół. Miejsce i artystyczna architektura Retrivo przyciąga osoby w różnym wieku. Jedzenie jest pyszne, a aura towarzyska jaką tworzą właściciele jest nie do podrobienia. Jadając na mieście nie tylko zaspakajamy głód, ale też mamy możliwość poznania fantastycznych ludzi. Nawiązać nowe relacje i przyjaźnie.

Kiedy zrobimy sobie bilans zakupu produktów spożywczych, paliwa czy kosztów komunikacji miejskiej, prądu, mycia, to koszty kolacji wychodzą podobnie. Zaś czasu, który spędziliśmy stojąc w kuchni nikt nam nie zwróci. W Trójmieście jest duży wybór miejsc, w których napewno znajdziemy coś dla siebie. Ale można też pozostać wiernym swoim miejscom i cieszyć się nowościami w karcie. Retrivo jest taką właśnie restauracją, gdzie co dwa tygodnie pojawia się coś nowego. Tak, aby stały gość czuł, że ma w karcie coś nowego, świeżego i zgodnego z sezonowymi trendami. 
Krzysztof Witecki